De verkennende studie Gezondheidseffecten van Slavernij (2025) is uitgevoerd door de Universiteit van Amsterdam, in opdracht van het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS).
In 2022, in aanloop naar het Herdenkingsjaar Slavernijverleden, heeft het ministerie een breed programma opgezet om discriminatie tegen te gaan en gelijke kansen te bevorderen binnen de werkterreinen gezondheidszorg, welzijn en sport. Hierbij ligt extra nadruk op het onderzoeken, erkennen en tegengaan van de doorwerking van het slavernijverleden in het heden. De onderzoeksvragen binnen dit project luidden:
Tijdens het Symposium Gezondheid & Slavernij zullen de resultaten van het rapport gepresenteerd en bediscussieerd worden, en zullen verschillende sprekers belangrijke thema's van het rapport nader toelichten en bespreken — het wordt een dag vol verdiepende lezingen en gesprekken.
De sprekers zullen ingaan op thema's zoals (epi)genetica en slavernij, medische experimenten tijdens de slavernij, het belang van familiebanden bij het overleven van de slavernij, inheemse perspectieven, intergenerationeel trauma, slavernij en mental health, genezings- en herstelstrategieën, en beleidsaanbevelingen.
| 10:00 | Inloop |
| 10:30 | Welkom |
| 10:40 | Lezing door Alana Helberg-Proctor | Gezondheidseffecten en doorwerking van slavernij in Europees Nederland (UvA, NWA Slavery Past Present) |
| 11:15 | Lezing door Arwin Ralf | (Epi)genetica en slavernij (Erasmus MC) |
| 11:50 | PAUZE |
| 12:05 | Lezing door Matthias Rosenbaum-Feldbrügge | Het belang van familiebanden bij het overleven van de slavernij in Suriname (Radboud Universiteit, NWA Slavery Past Present) |
| 12:45 | LUNCH |
| 13:45 |
Panel 1: Intergenerationeel Trauma en Slavernij | Moderator: Vincent Artist (psychiater en bestuurslid NiNsee). Panelleden:
|
| 14:20 | Lezing door Fenneke Sysling | Medische experimenten en koloniale wetenschap (Universiteit Leiden) |
| 15:10 | Lezing door Wendeline Flores (vicevoorzitter NiNsee) |
| 16:00 |
Panel 2: Herstel, Beleid en Aanbevelingen. Panelleden:
|
| 16:35 | Reflectie & afsluiting |
| 17:00 | Borrel |
Registreer je via het symposium via onderstaand formulier.
Nederlands met, indien gewenst, vragen vanuit het publiek in het Engels.